AdBlock Detection Block

Επιτρέψτε τις διαφημίσεις στον ιστότοπό μας

Φαίνεται πως χρησιμοποιείτε κάποιο πρόγραμμα (ad blocking) αποκλεισμού διαφημίσεων.
Στηρίξτε μας για έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση.

Γιάννης Φουντούλης: 12 + 1 πράγματα που δεν γνώριζες για τον πρωταθλητή της υδατοσφαίρισης

Όλα όσα δεν ήξερες για τον αθλητή!
3
'
Όλα όσα δεν ήξερες για τον Γιάννη Φουντούλη

Στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων πέρασε η εθνική ομάδα πόλο γράφοντας την δική της ιστορία στο Τόκιο. Οι Έλληνες διεθνείς επικράτησαν έναντι της Ουγγαρίας με 9-6 σε έναν συγκλονιστικό αγώνα. Ποιος είναι όμως ο Γιάννης Φουντούλης που βοήθησε σε αυτήν την μεγάλη νίκη;

Εμείς σου βρήκαμε 12 + 1 πράγματα που δεν γνώριζες για τον πρωταθλητή της υδατοσφαίρισης, ο οποίος θα είναι και ο σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής στην τελετή λήξης των Oλυμπιακών Αγώνων του Τόκιο 2020/2021.

Μπορεί να σε ενδιαφέρει επίσης: Ολυμπιακοί Αγώνες - Γιάννης Φουντούλης: Ζητάμε συγγνώμη από τους Έλληνες για τη χαρά μας

• Ο Γιάννης Φουντούλης έχει ηλικία 33 ετών και συγκεκριμένα γεννήθηκε στην Χίο, στις 25 Μαΐου του 1988.
  • O Γιάννης Φουντούλης έκανε τα πρώτα του επαγγελματικά βήματα στο πόλο στον Ν.Ο. Χίου.
  • Έχει καταγωγή από την Χίο.
  • Την περίοδο 2009-2010 ταξίδεψε από τη Χίο προς τον Πειραιά με προορισμό τον Ολυμπιακό, στον οποίο αγωνίζεται μέχρι και σήμερα. Εκείνη τη περίοδο ήταν ο πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος με 89 γκολ.
  • Αξιοσημείωτη η παρουσία του στον πέμπτο τελικό με τον ΝΟ Βουλιαγμένης, αν και είχε τραυματιστεί σοβαρά στο δεξί πόδι.
  • Συμμετείχε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου το 2012 με την εθνική ομάδα ανδρών της Ελλάδας.
  • Την περίοδο 2012 - 2013 αναδείχθηκε ο πιο πολύτιμος παίκτης (MVP) του πρωταθλήματος της Α1 και ως εκ τούτου κέρδισε το έπαθλο Forthnet. Ήταν επίσης την ίδια χρονιά και πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα, με 95 τέρματα.
  • Τον Ιούλιο του 2017 ο Φουντούλης αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος πόλο ανδρών στη Βουδαπέστη και μπήκε και στην κορυφαία επτάδα του τουρνουά.
  • Ένα μήνα νωρίτερα ψηφίστηκε MVP του Ελληνικού Πρωταθλήματος για τη χρονιά αυτή από τους αθλητικούς συντάκτες που ήταν συμβεβλημένοι με την ΚΟΕ.
  • Το Μάρτιο του 2018 αναδείχθηκε MVP του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος, ενώ ήταν και ο κορυφαίος σκόρερ της διοργάνωσης.
  • Τον Ιούνιο κατέκτησε τον τίτλο του Πρωταθλητή Ευρώπης με τα χρώματα του Ολυμπιακού Πειραιώς, όντας και ο κορυφαίος παίκτης του Τελικού.
  • Ο Γιάννη Φουντούλης αποτελεί τον κορυφαίο Έλληνα σκόρερ στη διοργάνωση του Τσάμπιονς Λιγκ, έχοντας 148 γκολ στην κορυφαία αυτή διασυλλογική διοργάνωση.
  • Είναι παντρεμένος και από τον Απρίλιο του 2018 είναι πατέρας ενός κοριτσιού.

Διάβασε και αυτό: Ολυμπιακοί Αγώνες: Φοβερή εμφάνιση και 8η θέση η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη